Flaggermusnatt 2009 - Ekskursjonsrapporter

 
Norsk Zoologisk Forenings flaggermus-
gruppe

>Startsiden
Fakta om flaggermus
Flaggermus i hus
Har du funnet flaggermus?
Flaggermusmottaket
Hvordan observere flaggermus
Vern av flaggermus

Aktiviteter

Kontaktpersoner
Spørsmål og svar
Vil du vite mer?
Fotogalleri
 
Norsk Zoologisk Forenings hjemmeside
 


Flaggermusnatta er et populært og spennende arrangement – ikke minst for de yngre. Bildet er fra arrangementet ved Østensjøvannet i Oslo i 2009. Foto: Martin F. Sunding.

 


Målselv (Troms), 22. august

Tidspunkt: kl. 20.00-23.00. Arrangører: Tromsø Museum - Universitetsmuseet, Furkund Fjøs og Kultur og Norsk Zoologisk Forening. Deltakere: 24 personer. Foredrag: ca. 40 min., ute i friluft. Flaggermus: en stor del av kolonien.

Flaggermusnatta i 2009 ble organisert på samme måte som i 2008. Vi hadde foredrag, bålkos med servering av mat og drikke, og ikke minst mange flaggermus. Kvelden ble særdeles vellykka, med optimalt vær både for folk og flaggermus. Det var simpelthen ei varm natt, og vi fikk med oss en strøm av flaggermus som fløy ut fra kolonien. Den første starta akkurat idet foredraget var ferdig, dette tok lenger tid p.g.a mange spørsmål. Og siden alle var svært interesserte, fortsatte diskusjonen omkring flaggermus lenge. Mange ble stående lenge og bare se og lytte til flaggermusene som passerte forbi, ofte rett over oss. Kosfaktoren ved bålet var også høy. Det har vært en liten økning i flaggermuskolonien siden i fjor, og mange eller de fleste av dyrene var fortsatt til stede. Ungene var nå så store at de var vanskelige å skille fra de voksne. Vi håper og tror at vi fikk formidlet glede over å se og høre flaggermus.

Arrangører: Karl Frafjord (Tromsø Museum), Hans Olav Løvhaug og Britt Talmo (begge Furkund Fjøs og Kultur)


Mo i Rana, Rana (Nordland), 30. august

Første del av arrangementet (foredrag) ble holdt i Museumsgården i sentrum av Mo i Rana, og var kunngjort i en annonse i lokalavisa Rana Blad fredag 28. august foruten på nettsidene til NZF og Helgeland museum. Dørene var åpne fra kl. 19 slik at det var anledning til å se våre utstillinger. Det var også anledning til å kjøpe klistermerker (I love bats) og Fauna 60/3-4 (flaggermusheftet). Foredraget, en redigert versjon av en presentasjon tidligere laget av NZFs flaggermusgruppe, tok til kl. 20. Til tross for en relativt anonym forhåndsomtale hadde det møtt fram 23 personer, hvorav 12 barn. Foredraget ble avsluttet kl. 20.40, og ble etterfulgt av en engasjert spørsmålsrunde. 

Idet klokka rundet 21 satte vi oss i bilene og kjørte ca. 3 km til Klokkerhagen elvepark. Under en rekognoseringstur kvelden før jaktet det ei nordflaggermus langs en strekning av den opplyste turstien i området, og bød på gode observasjoner. Dette var derfor målet for utflukten under Flaggermusnatta. Men dessverre denne søndagskvelden hørte eller så vi ingen flaggermus. Etter en halvtimes tid begynte det å regne, etter hvert så vidt kraftig at detektoren ble slått ut. Det var ikke annet å gjøre enn å gi seg. Til tross for at hovedaktøren uteble virket imidlertid deltakerne fornøyde med utflukten og kvelden. 

Arrangører: Helgeland museum og Norsk Zoologisk Forening ved Per Ole Syvertsen


Stjørdal (Nord-Trøndelag), 22. august

Flaggermusnatta i Stjørdal ble avholdt i Prestegårdshagen ved Værnes kirke kl. 21.00-22.30, den 22. august. Dette er et godt egnet sted for å ha et slikt arrangement på, og er et museumsområde med en stor park med gamle trær (inkludert gravlunden ved kirka) og flere eldre hus, og nærhet til våtmarksområder i tilknytning til Stjørdalselva like ved. Det er en utendørs paviljong i hagen med mulighet for å koble seg på strøm, og her ble foredraget avholdt for de fremmøtte. Takket være god forhåndsomtale i lokalavisene Stjørdals-Nytt og Stjørdalens Blad ble oppmøtet større enn jeg hadde regnet med, og rundt 50 personer hadde tatt veien til Prestegårdshagen for å få vite mer om flaggermus. Det var en fin blanding av unge og gamle, damer og herrer. Selv om dette i utgangspunktet er et lokalt arrangement, var det også folk fra nabokommunene Trondheim, Melhus, Selbu, Malvik og Meråker som hadde tatt turen hit. Det klaffet også med været, med oppholdsvær, ca +12 grader og vindstille. Foredraget med bilder (laget NZF) ble supplert av undertegnede med demonstrasjon av flaggermuslyder fra forskjellige arter fra CD, og hvordan en flaggermuskasse kan brukes (hadde med en ferdiglaget kasse av amerikansk modell). Flaggermusbrosjyren til NZF ble lagt ut til de som var interessert i å vite mer. Etter at foredraget var over, dukket den første flaggermusa opp som på bestilling, og vi fikk demonstrert hvordan den hørtes ut via detektoren, og hvordan den jaktet. Opptil tre nordflaggermus ble sett jaktende i hagen, og hørt svært godt med detektoren før kvelden ble avsluttet. Jeg fikk tilbakemeldinger om at dette var et vellykket arrangement, og for flere var det mye nytt om flaggermus. I tillegg til meg selv, fikk jeg god hjelp av Geir Hammer som stilte med videokanon og egen flaggermusdetektor.
 
Arrangør: Per Inge Værnesbranden


Demonstrasjon av ultralyddetektor under arrangementet i Stjørdal. Foto: Geir Hammer.

 


Sandane, Gloppen (Sogn og Fjordane), 28. august

Naturvernforbundet i Sogn og Fjordane v/Thorleif Jakobsen, med god hjelp av lærar Svein Hjelmeset på Gloppen Ungdomsskule, stelte til flaggermusnatt på Sandane fredag 28. august 2009. Oppmøte var kl. 2000 på naturfagrommet på ungdomsskulen, og det var totalt 22 personar til stades. Av desse var 9 born i ulike aldrar.

Johannes Anonby synte powerpointpresentasjonen frå Norsk Zoologisk Foreining. Etterpå hadde han ein demonstrasjon av korleis flaggermusdetektor (Pettersson Ultrasound detector D 240x) verkar, prinsippa for heterodyne og tidsekspansjon, og korleis vanleg fingergnissing høyrest ut på begge måtane. For å sikre at ingen skulle risikere å gå heim utan å ha høyrt flaggermus, spela han også av lydar tekne opp tidlegare år, frå Gaular. Der var både nordflaggermus og vassflaggermus, slik at ein kunne høyre skilnaden mellom desse.

No hadde klokka vorte om lag 2115, og det var tid for å gå ut. Det hadde regna tett mykje av dagen, men no hadde regnet nett teke slutt. Det var vindstille og om lag 13º C, og tilhøva verka ideelle. Sjølv om det enno var relativt lyst, trekte vi oss inn mot Jølet og Nordfjord Folkemuseum, der vi vart ståande å sjå og lytte. Kombinasjonen av frodig lauvskog, gamle bygningar og ein brusande bekk burde vere god, men det var skuffande lite flaggermus. Berre nokre få av deltakarane fekk nokre flyktige glimt av flaggermus. På detektoren vart det derimot teke opp nokre sekvensar av NORDFLAGGERMUS-låt, som vart spela av, både på heterodyne og tidsekspansjon, for alle som var i nærleiken. Johannes fekk brått ein liten stein midt oppe i hovudet medan han stod og speida, og konstaterte med dette at knepet med å hive småstein i lufta hadde vorte raskt adoptert av den yngre garde. Sjølv om det var ein liten stein, med begrensa skadepotensiale, tok han opp att formaninga om å vise varsemd, noko det opplagt er grunn til.

I og med at storflaggermus har vore registrert ved Sandane, hadde vi detektoren rundt 20 kHz nokre gonger. Likeins skrudde vi opp til 50-60 innimellom med tanke på dvergflaggermus m.m., men ingen av desse forsøka gav resultat, og det meste av tida vart det lytta rundt 30 kHz, for å ha best sjansar for å høyre flaggermus. Så lenge vi berre hadde éin detektor, kunne vi ikkje "høyre på fleire kanalar" samstundes.

Sjølv då det hadde vorte temmeleg skymt, var det lite flaggermus-aktivitet, og fleire gjekk heimover. Kanskje var det betre ved Storelva? Det ville vere eit kvarter å gå, noko som var lite attraktivt for dei yngste. Klokka nærma seg no 2230. Vi som var att, den harde kjerne i form av 6 vaksne og 3 born, sette oss like fullt i bilane og køyrde dit.

Brua over Storelva var opplagt ein god plass. Her vart vi straks møtte av nordflaggermus-låtar, og vi hadde knapt kome ut på brua før også VASSFLAGGERMUS-låtar vart registrerte. At det var vassflaggermus, og ikkje ein annan Myotis, kunne vi snart konstatere då vi såg dei raske skapnadene som passerte fram og attende under brua, lågt over den rolege elve-overflata. Ein av oss hadde ei lykt som han lyste ned på vassflata med, og no og då såg vi vassflaggermus som kryssa gjennom lyset i korte glimt. Det vart gjort opptak på detektoren av både vassflaggermus og nordflaggermus, til dels gode og kraftige signal på same opptaket. På tidsekspansjon kunne vi lett høyre klangskilnaden mellom dei klare nordflaggermus-tonane og dei litt mindre melodiske "tsjytt, tsjytt, tsjytt …" frå vassflaggermus. Vi såg minst 2 vassflaggermus samstundes, men det kan gjerne ha vore fleire.

Dette var ei fin avslutning på kvelden, og som gjerne fleire kunne ha fått med seg. Brua var likevel ikkje nokon eigna plass for mange menneske samstundes, og dei vaksne måtte passe på at borna heldt seg godt attmed rekkverket når det kom bilar. Dei luraste hadde hugsa refleks, og heldigvis var dei i fleirtal.

Flaggermusnatta hadde fått bra førehandsomtale i form av oppslag i Firda Tidend måndagen før (24. aug.).

Hovedarrangør: Johannes E. Anonby


Foto: Svein Hjelmeset

 


Store Stokkavatn, Stavanger (Rogaland), 22. august 

Arrangører: Bjarne Oddane og Stavanger Friluftssenter


Lillesand (Aust-Agder), 25. august

Flaggermusnatta ble arrangert i tidsrommet 21.30-23.00 ved Bergemoen i Lillesand. Det deltok 6 personer (4 voksne, 2 barn) foruten meg som ekskursjonsleder. Da vi skulle starte, begynte det så smått å dryppe litt regn. Ellers var det overskyet og vindstille, og meget god temperatur (oppunder + 20). Vi hørte raskt dvergflaggermus, nordflaggermus og Myotis sp. som jaktet inne i skog (antatt skjeggflaggermus). Vannflaggermus hørte vi ikke der jeg forventet det over vannet.

Arrangører: Roar Solheim 


Teie, Nøtterøy (Vestfold), 22. august

Arrangementet varte fra kl. 21.30 til 23.50 og startet på Teie torg hvor turen gikk derfra til Rosahaugparken. Det var 14 grader og klarvær da turen startet, 12 grader da vi avsluttet.

Av de ca. 58 fremmøtte var fordelingen omtrent lik på menn og kvinner, halvparten var barn.

Videokanon på den hvite veggen i parkeringshuset virket godt til støtte for foredrag om Europeisk flaggermusnatt, NZF og om flaggermus generelt med bilder og lyder. Info om artsobservasjoner.no, flaggermusmottaket og hva folk kan gjøre om de finner en flaggermus. Utendørsforedraget varte ca. 50 minutter.

Det ble solgt postkort, klistremerker og annet til inntekt for flaggermusmottaket. Informasjon om flaggermusmottaket, artsobservasjoner og om bygging av flaggermuskasser ble gitt, og noen døde flaggermus og sportegn som flaggermusmøkk og sommerfuglvinger ble vist frem. Publikum hadde info om tidligere observasjoner og masse gode spørsmål.

Felles gange til Rosahaugparken, 250 m unna. Alle fikk sett og hørt godt tre vannflaggermus på den frie delen av vannflaten (det gror igjen) og vi hørte også to nordflaggermus, ett kort besøk av storflaggermus og en dvergflaggermus. De siste dagene har her vært mye aktivitet og også mye sosiale rop fra dvergflaggermushanner, men ingen i kveld – kanskje for kaldt? Jeg hadde med meg en Pettersson D240x detektor, og en D200 og lykter til utlån. Demonstrasjon av forskjell mellom arter med lyd og flyvemønster. Interesserte folk og mye spørsmål også her.

Grunnen til at folk kom var mest annonsen i Sandefjords Blad og Tønsbergs Blad og en del omtale av flaggermus i Tønsbergområdet i lokalavisene, i tillegg til at jeg fikk en halvtime på NRK Østafjells fredag formiddag til ”reklame” for flaggermusnettene i Buskerud, Vestfold og Telemark, og jeg har vært på skoler og delt ut materiell. Ingen journalister tilstede på Teie i år.

Arrangør: Magne Flåten


Begge fotografier
: Willem Bogaards.

 


Goksjø, Sandefjord (Vestfold), 21. august 

Turen varte fra kl. 21.30 til 23.40. Den startet på gården nordre Sem og gikk derfra ned til Goksjø. Av de 42 fremmøtte var fordelingen omtrent likt antall menn og kvinner, og halvparten var barn.

Foredrag om Europeisk flaggermusnatt, NZF og om flaggermus generelt - med bilder og lyder. Innendørsforedraget varte ca. 50 minutter. Stor takk til Kjell Einar Drægebø som også i år hadde lagt flott til rette for oss innendørs på gården sin med benker og lerret.

Det ble solgt effekter til inntekt for flaggermusmottaket. Informasjon om artsobservasjoner.no, flaggermusmottaket og bygging av flaggermuskasser ble gitt, og noen døde flaggermus ble vist frem. Publikum hadde masse spørsmål.

Felles gange til Goksjø, 100 m unna. Alle fikk sett og hørt to nordflaggermus godt oppe ved gården og også to nede ved vannet. Ved vannet også en vannflaggermus og en dvergflaggermus. Færre dyr ute enn et par dager tidligere. Med god hjelp av Alexander Jensen og Sander Valset ble mange spørsmål om flaggermus besvart, og flere av deltakerne hadde interessante tidligere observasjoner som ble notert, og vi fikk kontakter vi kan bruke senere. Demonstrasjon av forskjell mellom arter med lyd og flyvemønster. Interesserte folk og mye spørsmål. Det var 13 grader og klart vær da vi avsluttet. To journalister tilstede fra Sandefjords Blad.

Arrangør: Magne Flåten, Alexander Jensen og Sander Valset  

Jakt på flaggermus (Sandefjords Blad)


Sååå lang mellom vingespissene ... blir ikke norske flaggermus. Begge fotografier: Halstein Larsen.


Horten natursenter, Horten (Vestfold), 15. august 

Det var dessverre regn denne kvelden, og arrangementet ble avlyst.

Arrangør: Gunn-Henny Aasen


Blaafarveværket, Modum (Buskerud), 21. august

Dette var første gang at det ble arrangert flaggermusnatt på Skuterudåsen/Blaafarveværket. Vi var derfor veldige spente på både hvor mange mennesker og hvor mange flaggermus som ville dukke opp. Forhåndsomtalen var meget god med ett TV-innslag, to radio-intervjuer og to avisoppslag. Blaafarveværket oppfordret folk til å komme klokka 20.00 for å gå rundt på gruvetråkka og få litt servering i forkant av kvelden. Været var fint og folk begynte å strømme til. Litt før kl. 21.00 måtte vi innse at gruvekroa var altfor lite til å huse de ca. 250 menneskene som hadde møtt opp! Lerret og videokanon ble derfor flyttet utendørs. Etter en kort innledning fra Therese Kristiansen ved Blaafarveværket kunne undertegnede begynne på lysbildeforedraget. I første halvdel av foredraget ble det gitt generell informasjon om flaggermus, andre halvdel fokuserte på flaggermusene i Skuterudgruvene. Deretter fikk folk anledning til å - puljevis - bli med gruveguider inne i gruvene. Guidene hadde med seg flaggermusdetektor, og vi håpte å få se og høre flaggermus som svermet i og rundt gruvegangene. Vekselvis fikk publikum også anledning til å hilse på nordflaggermusa "Jana" fra flaggermusmottaket, som Lisa Redford viste frem. Hun solgte også flaggermusplysjdyr, -klistremerker og -kakeformer til inntekt for flaggermusmottaket. Undertegnede hadde en stasjon der små filmsnuter av jaktende flaggermus ble vist. Vertskapet hadde gjort sitt for å få folk i riktig stemning. De hadde laget mange flaggermuskaker og -dekorasjoner. Mange Moinger møtte frem til arrangementet, men det var også tilreisende fra bl.a. Oslo, Hurum og Nøtterøy! Praktisk talt var folk i alle aldre tilstede under arrangementet. De fleste fikk se og høre flaggermus inne i og utenfor gruvene. Da klokka nærmet seg 23.00 jaktet diverse nordflaggermus over gruvetråkka. Folk holdt seg lenge på område, og det var ikke før 00.30 at de siste dro fra stedet - mest fordi kjøkkenet stengte og arrangørene pakket sammen utstyret. Jeg tror at de fleste sitter igjen med gode minner fra denne kvelden på Skuterudåsen. Planer for neste års arrangement er allerede under utvikling.

Arrangør: Jeroen van der Kooij.


På grunn av det store antall fremmøtte, måtte foredraget holdes utendørs. Foto: Lisa Redford.


Relevant servering. Foto: Jeroen van der Kooij.

 


Østensjøvannet (Oslo), 21. august

Flaggermusnatta ble arrangert i samarbeid mellom Østensjøvannets Venner og Norsk Zoologisk Forening.

Vi hadde på forhånd fått markedsført flaggermusnatta godt, og dette resulterte i at minst 240 personer møtte opp! Flaggermuseffektene til inntekt for flaggermusmottaket gikk unna som varmt hvetebrød - det kom omtrent 70 barn som gjerne kunne tenke seg en søt plysjflaggermus! Vi hadde spent opp lerret mellom to bjørker og rigget opp til foredrag. Etter at Trude Starholm hadde fortalt om flaggermusenes spennende liv i en halvtimes tid, var tiden kommet for å se etter flaggermus i felten. Vi delte gruppa i fem og spredde oss ut i terrenget. Folk var veldig nysgjerrige og kom med massevis av spørsmål underveis. De fleste fikk sett og hørt nord- og dvergflaggermus som begge er vanlige i sørvestenden av vannet, mens noen var heldige og fikk se vannflaggermus og høre storflaggermus.

Det var en varm og fin augustkveld, og flaggermusaktiviteten holdt seg godt. Vi avrundet rundt kl. 23.00.

Arrangører: Østensjøvannets Venner og Norsk Zoologisk Forening ved Trude Starholm, Hallvard Elven, Kjell Magne Olsen, Martin Fleissner Sunding og Christine Fleissner Sunding 

Mann av huse for flaggermus-natt (Nordstrands Blad)


Ivrige deltakere på flaggermusnatta ved Østensjøvannet speider etter og lytter til flaggermus. Foto: Trude Starholm.  


Ås (Akershus), 22. august

Det var ca. 55 fremmøtte ved Landbruksmuseet i Ås, derav ca. 20 barn. Marianne Nordseth, Kjell Isaksen og undertegnede ønsket velkommen presis klokken 21.00. Vi gikk inn i forelesningssalen, der samtlige ble ledet gjennom den fine Powerpoint-presentasjonen om norske flaggermus. I tillegg viste vi en fem minutters video av jaktende brunlangøre (langøreflaggermus) og børsteflaggermus. Det vakte stor begeistring hos små og store. Etter en kort spørsmålsrunde, delte vi gruppen i tre partier utenfor ved Andedammen. Hver gruppe ble ledsaget av en fra flaggermusgruppa med detektor. Vi lyttet til og så jaktende vannflaggermus ved dammen. De var lette å få øye på i lommelyktlyset til de mange fremmøtte. Parkanlegget ved Landbruksmuseet ga flere nordflaggermus og dvergflaggermus i intens insektsjakt. Ved nordenden av Andedammen ble fire-fem dvergflaggermus også observert flyvende på nært hold, til entusiastiske rop fra publikum.

Kvelden ble avsluttet klokken 22.30 for de fleste, mens de med mest på hjertet ga seg 23.15. 

Arrangør: Mette Klann

Flaggermusnatt på Landbruksmuseet (Ås Avis)


Fra foredragssalen på landbruksmuseet. Foto: Kjell Isaksen.


En av gruppene som lytter etter flaggermus ved dammen. Foto: Kjell Isaksen.

 


Lahaugmoen, Skedsmo, (Akershus), 22. august

Den tidligere militærleiren på Lahaugmoen ved foten av Gjelleråsen huser en relativt stor bestand av brunlangøre (langøreflaggermus). Næringsutvikler på området, Lahaugmoen AS, har i samarbeid med Norsk Zoologisk Forening og Naturformidling van der Kooij forsøkt å ta vare på flaggermusene til tross for riving av eksisterende bygg og store masseforflytninger. I overkant av 70 flaggermus- og fuglekasser har blitt hengt opp, og et eget nytt flaggermushus har blitt bygget. Denne kvelden ble publikum for første gang invitert til å få et innblikk i hvordan det legges til rette for flaggermus på området og hvor langt prosjektet har kommet. Kvelden ble innledet med at alle de 55 fremmøtte fikk hilse på nordflaggermusa "Jane" fra flaggermusmottaket. Lisa Redford viste henne kyndig frem og barn fikk lov til å kjenne på den myke pelsen hennes. Videre holdt undertegnede et lysbildeforedrag i det fri, der både flaggermusenes generelle biologi og prosjektet på Lahaugmoen ble belyst. Store og små hadde møtt opp, og ikke minst barna var ivrige til å stille spørsmål underveis. Etter foredraget fikk alle anledning til å se på selve flaggermushuset. Deretter ledet Keith og Lisa Redford og undertegnede gruppa langs steder på området der jaktende flaggermus tidligere var blitt observert. Flaggermuskasser ble tatt i øyesyn, og noen fikk oppleve en jaktende nordflaggermus. Nede ved området der den gamle flaggermuslåven hadde stått, fikk hele gruppa se og høre en jaktende brunlangøre. På vei tilbake kunne alle studere en kattugle på en lyktestolpe. Noe vind førte formodentlig til at flaggermusaktiviteten var lav. Helt på tampen av kvelden jaktet en nordflaggermus over parkeringsplassen. Flere av de siste gjenværende ekskursjonsdeltagerne fikk glede av å se den. Kvelden ble avsluttet kl. 23.00.

Arrangør: Jeroen van der Kooij


Foto: Wout van der Kooij.


Fetsund lenser, Fet (Akershus), 14. august

Denne gangen hadde 40 personer funnet fram til Nordre Øyeren Naturinformasjonssenter ved Fetsund Lenser, hvorav 17 var barn. Først ble det holdt et 30 minutters foredrag om flaggermus, før en levende flaggermus ble vist fram av Lisa Redford. Flaggermusen bor på NZFs  Flaggermusmottak fordi den er skadet av en katt. Den vil aldri kunne fly igjen. Alle barna som ville fikk klappe flaggermusa, noe som selvfølgelig ble kveldens høydepunkt for mange. Deretter ble det solgt flaggermuseffekter til inntekt for flaggermusmottaket. 

Gruppa ble delt i to og så gikk turen ut i terrenget rundt natursenteret, hvor vi raskt fikk høre nordflaggermus. En tur rundt Saga litt nord for natursenteret gav fine observasjoner av nordflaggermus mot den lyse sommerhimmelen. Ved hjelp av småstein fikk vi dessuten en til å stupe ned mot oss! Kvelden var varm og fin og flaggermusaktiviteten holdt seg godt. Etter en runde i området gikk turen tilbake til natursenteret og ned til elva Glomma. Til stor entusiasme fikk alle sett vannflaggermusene fly fram og tilbake lavt over vannet i lommelyktlyset. Mens vi sto der kom det plutselig inn en mer lavfrekvente flaggermus, og vi har grunn til å tro at det var en skimmelflaggermus! I tillegg ble storflaggermus hørt meget godt.

Arrangører: Fetsund Lenser og Norsk Zoologisk Forening ved Trude Starholm, Jeroen van der Kooij og Lisa Redford


 


  Norsk Zoologisk Forening | Postboks 102 Blindern, 0314 Oslo | E-post: nzf#zoologi.no 

Siden ble sist endret 13. september 2009 av Kjell Isaksen